Sprawy rozwodowe

Nasza specjalizacja

Kancelaria adwokacka adwokat Anny Piotrowskiej posiada biuro w Wodzisławiu Śląskim. Specjalizując się w prawie rodzinnym, zapewnia kompleksową obsługę prawną w zakresie rozwodu i separacji w Wodzisławiu i całym Śląsku. Priorytetem kancelarii jest ochrona interesu Klienta, zminimalizowanie kosztów rozwodu oraz przeprowadzenie postępowania sądowego w sposób szybki i sprawny. Siedziba kancelarii adwokackiej znajduje się w Wodzisławiu Śląskim, obsługujemy również miasta na całym Śląsku.

Obsługa prawna w sprawach rozwodowych

Zakres obsługi prawnej w sprawach rozwodowych obejmuje:
  • udzielanie porad prawnych
  • sporządzanie pozwów rozwodowych
  • prowadzenie spraw sądowych o rozwód
  • reprezentowanie Klienta przed sądem
Kancelaria prowadzi również rozwody osób, które na stałe przebywają za granicą. Nasz skrupulatny nadzór nad sprawą pozwala Klientom ograniczyć swoją aktywność w tym zakresie do jednorazowej wizyty w sądzie i złożenia zeznań. Obecnie kancelaria obsługuje Klientów z Anglii, Irlandii, Niemiec, Holandii.
Służymy radą i doświadczeniem oraz fachową pomocą prawną w delikatnej materii, jaką jest rozwód, starając się w indywidualny i wyważony sposób podejść do sytuacji, w której znalazł się Klient. Ustanie małżeństwa pociąga za sobą konsekwencje prawne dotyczące podziału majątku, opieki nad dziećmi, alimentów. Wszystkie te zagadnienia objęte są naszą obsługą.

Najczęściej zadawane pytania na temat rozwodu

Podjąłem decyzję o rozwodzie, co mam zrobić?

Pierwszym krokiem powinna być wizyta w kancelarii adwokackiej i skorzystanie z profesjonalnej konsultacji z adwokatem. Szczera rozmowa i przedstawienie sytuacji jest podstawą do przeanalizowania potrzeb Klienta, a także oceny szans uzyskania satysfakcjonującego rozstrzygnięcia. Rolą adwokata jest wyjaśnienie zawiłości przepisów prawa, zasugerowanie najbardziej adekwatnych rozwiązań oraz podjęcie odpowiednich kroków prawnych.

Jakie są pozytywne i negatywne przesłanki rozwodu?

Rozwód jest dopuszczalny w razie wystąpienia między małżonkami zupełnego i trwałego rozkładu pożycia, czyli w sytuacji, gdy nastąpiło zerwanie wszelkich więzów łączących małżonków - tzw. więzi duchowej, gospodarczej, fizycznej. Do uznania, że rozkład jest trwały nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót do pożycia małżonków jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach danej sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Jak najszybciej uzyskać rozwód?

Jeśli obu stronom zależy na czasie, oraz są zgodni co do trwałego rozpadu więzi i chęci definitywnego zakończenia związku, najszybszym sposobem uzyskania rozwodu jest złożenie pozwu o rozwód bez orzekania o winie. Standardowo sprawy, w którym wniesiono o rozwód z orzeczeniem o winie trwają dłużej ze względu na konieczność przeprowadzenia dowodów na okoliczność winy któregoś ze współmałżonków.

Czy sądzić się z orzekaniem winy czy bez orzekaniu o winie?

To zależy od konkretnej sprawy. Rozwód bez orzekania o winie można uzyskać zdecydowanie szybciej i w sposób mniej bolesny, jednak nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie dla strony. Warto wiedzieć, że orzeczenie winy jednego ze współmałżonków ma nie tylko znaczenie moralne, ale niesie za sobą także poważne konsekwencje prawne związane z obowiązkiem alimentacyjnym.

Jakie dowody trzeba posiadać przy rozwodzie z orzekaniem o winie?

Należy pamiętać, że aby sąd mógł orzec o winie którejś ze stron, konieczne jest udowodnienie winy za rozkład pożycia. Winę można przypisać temu małżonkowi, którego zachowanie jest sprzeczne z normami prawnymi i zasadami współżycia społecznego, określającymi obowiązki małżonków. Pomocne do tego mogą się okazać zeznania świadków – rodziny, sąsiadów, znajomych, a także dokumentacja medyczna, policyjna, odpisy wyroków sądowych, SMS-y, e-maile, nagrania, wyciągi z Internetu - portali społecznościowych, potwierdzające jego winę.

Jak zadbać o dobro dzieci przy takim postępowaniu?

W każdym konkretnym wypadku należy sprawdzić, czy dobro dziecka ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu, czy też wręcz będzie za orzeczeniem rozwodu przemawiać. Dla oceny, czy dobro dzieci nie ucierpi wskutek orzeczenia rozwodu, mogą mieć istotne znaczenie takie okoliczności jak wiek dziecka, ich dotychczasowe stosunki z rodzicami, stan zdrowia, stopień wrażliwości dzieci. Zadbanie o dobro małoletnich dzieci przy rozwodzie pod względem majątkowym i niemajątkowym jest najistotniejszą częścią postępowania rozwodowego.

Czy jest sens kierowania sprawy do mediatora celem ustalenia różnych zagadnień przy rozwodzie dotyczących opieki nad dziećmi, kontaktów z dziećmi po rozwodzie czy wysokości orzeczonych alimentów?

Jeśli nie ma zgody między współmałżonkami co do wyżej wymienionych spraw, warto skorzystać z możliwości, jakie daje profesjonalna mediacja. Udział bezstronnego mediatora ma pomóc w osiągnięciu dobrowolnego porozumienia w spornych kwestiach, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron. Jeśli strony zawrą ugodę przed mediatorem, sąd uwzględnia jej treść w wyroku orzekającym rozwód.

Zapraszamy osoby planujące złożenie pozwu o rozwód na terenie woj. śląskiego i innych województw do naszej kancelarii adwokackiej w Wodzisławiu Śląskim.

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Umów się na konsultację!